2011 World Cup Fixtures


Date Match Venue Time Result
Fri 9 Sept NZ V Tonga (A) Aukland 9:30 am 41 – 10
Sat 10 Sept Scotland V Romania (B) Invercargill 2:00 am 34 – 24
Sat 10 Sept Fiji V Namibia (D) Rotoruaa 4:30 am 47 – 25
Sat 10 Sept France V Japan (A) North Harbour 7:00 am 47 – 21
Sat 10 Sept England V Argentina (B) Dunedin 9:30 am 13 – 9
Sun 11 Sept Australia V Italy (C) North Harbour 4:30 am 32 – 6
Sun 11 Sept Ireland V USA (C) New Plymouth 7:00 am 22 -10
Sun 11 Sept South Africa V Wales (D) Wellington 9:30 am 17 – 16
Wed 14 Sept Samoa V Namibia (D) Rotoruaa 3:30 am 49 – 12
Wed 14 Sept Tonga V Canada (A) Whangarie 6:00 am 20 – 25
Wed 14 Sept Scotland V Georgia (B) Invercargill 8:30 am 15 – 6
Thur 15 Sept Russia V USA (C) New Plymouth 8:30 am 6 – 13
Fri 16 Sept NZ V Japan (A) Hamilton 9:00 am 83 – 7
Sat 17 Sept Argentina V Romania (B) Invercargill 4:30 am 43 – 8
Sat 17 Sept South Africa V Fiji (D) Wellington 7:00 am 49 – 3
Sat 17 Sept Australia V Ireland (C) Aukland 9:30 am 6 – 15
Sun 18 Sept Wales V Samoa (D) Hamilton 4:30 am 17 -10
Sun 18 Sept England V Georgia (B) Dunedin 7:00 am 41 – 10
Sun 18 Sept France V Canada (A) Napier 9:30 am 46 – 19
Tue 20 Sept Itay V Russia (C) Nelson 8:30 am 38 – 7
Wed 21 Sept Tonga V Japan (A) Whangarei 8:30 am 31 – 18
Thur 22 Sept South Africa V Namibia (D) North Harbour 9:00 am 87 – 0
Fri 23 Sept Australia V USA (C) Wellington 9:30 am 67 – 5
Sat 24 Sept England V Romania (B) Dunedin 7:00 am 67 – 3
Sat 24 Sept NZ V France (A) Aukland 9:30 am 37 – 17
Sun 25 Sept Fiji V Samoa (D) Aukland 3:30 am 7 -27
Sun 25 Sept Ireland V Russia (C) Rotorua 6:00 am 62 – 12
Sun 25 Sept Argentina v Scotland (B) Wellington 8:30 am 13 – 12
Mon 26 Sept Wales V Namibia (D) New Plymouth 7:30 am 81 – 7
Tue 27 Sept Canada V Japan (A) Napier 5:00 am 23 – 23
Tue 27 Sept Italy V USA (C) Nelson 7:30 am 27 – 10
Wed 28 Sept Georgia V Romania (B) Palmerston 7:30 am 25 – 9
Fri 30 Sept South Africa V Samoa (D) North Harbour 8:30 am 13 – 5
Sat 1 Oct Australia V Russia (C) Nelson 3:30 am 68 – 22
Sat 1 Oct France V Tonga (A) Wellington 6:00 am 14 – 19
Sat 1 Oct England V Scotland (B) Aukland 8:30 am 16 – 12
Sun 2 Oct Argentina V Georgia (B) Palmerston 1:00 am 25 -7
Sun 2 Oct NZ V Canada (A) Wellington 3:30 am 79 -15
Sun 2 Oct Wales V Fiji (D) Hamilton 6:00 am 66 – 0
Sun 2 Oct Ireland V Italy (C) Dunedin 8:30 am 36 – 6
Sat 8 Oct Irelan Pool C v Wales Pool D Wellington 6:00 am 10 – 22
Sat 8 Oct England Pool B V France Pool A Aukland 8:30 am 12 – 19
Sun 9 Oct South Africa Pool D V Australia Pool C Wellington 6:00 am 9 – 11
Sun 9 Oct New Zealand Pool A V Argentina Pool B Aukland 8:30 am 33 – 10
Sat 15 Oct Wales QF1 V France QF 2 Aukland 9:00 am 8 – 9
Sun 16 Oct Australia QF3 V New Zealand QF 4 Aukland 9:00 am 6 – 20
Fri 21 Oct Wales  V Australia Aukland 8:30 am 18 – 21
Sun 23 Oct France  V  New Zealand Aukland 9:00 am 7 – 8